Francie - informace pro turisty

Francie » REGIONY

Informace o francouzských regionech, rozdělení, zajímavosti a významná místa v jednotlivých regionech.

» VYHLEDAT ZÁJEZD DO FRANCIE Z NABÍDEK ČESKÝCH CK

               

Chystáte se na dovolenou
do Francie?

Zajímají vás informace
o regionech ve Francii?

Hledáte informace
o Francii?

Tady jste
na správném místě!

.

KLIKNĚTE ZDE
A NAJDĚTE SI ZÁJEZD DO FRANCIE
Z NABÍDEK VŠECH ČESKÝCH CK

Francie » Regiony - informace pro turisty:

Paříž

Paříž tvoří samostatný region, který je nejvíce navštěvovanou oblastí. Je tomu tak hlavně proto, že se jedná o hlavní město a dále kvůli vysokému počtu památek, muzeí a obchodů.

Pokud se do Paříže chystáte poprvé, doporučuje se zvolit zájezd s cestovní kanceláří.

Doprava autem je ve francouzské metropoli velmi komplikovaná a zdlouhavá. Raději využijte metro, městské vlaky R.E.R. nebo autobus.

Paříž pro vás tak bude nezapomenutelným zážitkem. V klidu navštívíte dominantu města – Eiffelovu věž, Vítězný oblouk nebo bulvár Champs-Elysées.

Paříž je prý nejkrásnější na jaře. Užijete si tak nejen příjemné počasí, ale vyhnete se tak davům turistů, kteří francouzskou metropoli zaplní v letních měsících.

Ile de France nebo-li okolí Paříže

Také se této části říká Ostrov Francie, a to kvůli své poloze. Tato oblast je totiž obklopena čtyřmi řekami.

Pokud se chystáte ubytovat v Paříži, nebude pro vás problém navštívit památky, které jsou okolo metropole.

V okolí Paříže se nachází plno zámků, které zde vybudovali francouzští králové. K nejznámějším patří Versailles, zámek krále Slunce Ludvíka XIV.

Pokud nechcete vidět jen historické památky nebo se chystáte cestovat s dětmi, nevynechejte zábavní park Asterix - vesnici Asterixe a Obelixe, obyvatel Galie, jak je znáte z komiksů a filmů nebo Disneyland, kde se setkáte s pohádkovými postavami.

Jestli jedete do Francie jen na pár dnů a víte, že nestihnete objet všechny památky a skvosty, které země Galského kohouta nabízí, zamiřte do Francouzského parku miniatur. Prohlédnete si 22 francouzských regionů s 200 významnými budovami.

Alsasko, Lotrinsko a Champagne

Alsasko leží na hranici s Německem a to tuto oblast velmi ovlivnilo. Chvíli tento region, ještě s Lotrinskem, patřil Němcům, pak zase Francouzům. Zdejší obyvatelé tak ovládají jak francouzštinu tak němčinu.

Alsaskou metropolí je Štrasburk, ve kterém se odehrává vše podstatné z evropské politiky. Sídlí zde Rada Evropy a zasedá Evropský parlament.

Proslulá jsou alsaská vína – ryzlink a tokaj. Je to díky tradičnímu vinařství a velkému množství vinic.

Lotrinsko se může pyšnit známým lázeňským městečkem Vittel. Vyrábí se tady světoznámá neperlivá voda. Obyvatelé Lotrinska také tvrdí, že mají nejlepší lanýže z celé Francie.

Pokud budete na severu Francie, určitě si zajeďte do regionu Champagne. Najdete zde proslulou katedrálu Notre-Dame, a to v Remeši. A nebyla by to Champagne, kdybyste nenavštívili světoznámé sklepy s šampaňským vínem. Ty najdete v městečku Épernay. Šampaňské objevil jistý mnich, a to už koncem 17. století.

Azurové pobřeží a Provence

Nice, Saint-Tropez a Cannes. Tato města známe pod názvem Francouzská riviéra. Jinak se jí také říká Azurové pobřeží. Krásné pláže, azurově modré moře, dovolená s nádechem luxusu a procházky podél pobřeží. Tak by mohly vypadat vaše prázdniny.

Pokud se sem vydáte v létě, pláže jsou přeplněné. Proto se na to dopředu připravte a přivezte si s sebou jistou dávku tolerance a trpělivosti.

Provence patří k nejkrásnějším regionům Francie. Říká se, že je to kraj levandule a olivového oleje. Jsou zde nekonečná pole posetá levandulovými trsy a obrovské háje olivovníků.

V kraji levandule se nachází druhé největší město Francie – Marseille, které je největším přístavem v zemi galského kohouta.

Kraj Provence je odrazem římské minulosti na francouzském území, a to hlavně ve městech Orange, Arles a Aix-en-Provence. Když zavítáte do Arles, určitě neminete Římský amfiteátr.

Normandie

Normandie získala své jméno podle Vikingů. Těm se kdysi říkalo Normané a žili právě na území dnešní Normandie.

Pokud patříte k těm, co rádi ochutnávají speciality navštívené lokality, neváhejte a v Normandii si dejte mořské plody, camembert nebo calvados. Nebudete litovat.

Mont-Saint-Michel nesmíte při návštěvě tohoto regionu opomenout. Jedná se o nejznámější památku celé Normandie. A co že to vlastně uvidíte? Klášter týčící se nad mořem zapsaný v seznamu kulturních památek UNESCO. Stavba se nachází na ostrově, ke kterému se dostanete po hrázi dlouhé dva kilometry.

Bretaň

V tabulce návštěvnosti zaujímá Bretaň třetí pozici ze všech francouzských regionů. Tato oblast se naprosto liší od všech ostatních. Jiná je zde krajina i lidé. Původní obyvatelé byli Keltové a to se projevuje i v dnešní kultuře.

Místní lidé mezi sebou mluví bretaňsky. Nepřekvapí vás zde nápisy jak ve francouzštině tak v bretaňském jazyce.

Bretaň je z části obklopena Atlantským oceánem. Budete uchváceni přílivy a odlivy, písečnými i oblázkovými plážemi nebo majáky, které se tyčí nad útesy.

Některé úseky bretaňského pobřeží připomínají doby Keltů. Bretaň je tak opředena mnoha legendami.

Korsika

Korsika společně s Azurovým pobřežím patří k nejvíce navštěvovaným letním destinacím. Právem se jí říká „ostrov krásy“.

Ostrov je jen 180 km dlouhý a 80 km široký. Proto nebude problém Korsiku celou procestovat. Tato oblast je známá pěstováním tabáku.

Akvitánie, Gaskoňsko

Hlavním městem Akvitánie je Bordeaux. To je proslulé velkým množstvím vinic a vysokou kvalitou vína.

Jestli chcete vidět kraj, který proslavil Cyrano z Bergeracu, navštivte Gaskoňsko.

Pyreneje – Rousillon

Pohoří, které dělí Francii od Španělska, to jsou Pyreneje. Jejich délka je závratná, a to 400 km. Hlavním městem regionu je Montpellier, pokud se ale chcete pobavit a dovolenou si více užít, jeďte do Toulouse.

Rousillon je jedním z největších světových výrobců vína.

Alpy

Jestli jste vášnivými horolezci, tento region jistě navštívíte. Nachází se zde totiž Mont Blanc, nejvyšší hora střední a západní Evropy. Ubytovat se můžete v jednom z mnoha lyžařských středisek.

Auvergne, Limousin, Berry a Périgord

Region Auvergne je oblastí sopek. Nad hlavním městem jedna taková je, a to 1 500 metrů vysoká.

Berry a Limousin jsou kraje, které jsou spíše zemědělsky založené. Turisté je moc nenavštěvují. Bohužel jsou zastíněny zámky, které se nacházejí na Loiře.

Périgord patří k nejméně osídleným krajům ve Francii. Najdete zde mnoho vodních toků. Tento region je rájem pro rybáře.

Burgundsko

Burgundsko si jistě všichni spojíme s vínem. Vinice jsou zde velmi rozsáhlé. Mají rozlohu 45 000 km2. Až ochutnáte víno při prohlídce vinic, zajeďte si do Lyonu nebo Dijonu.

Jura

Jedná se o oblast, která hraničí se Švýcarskem. Jestli toužíte po dovolené bez turistů, vydejte se právě sem, ale pozor – ne do vyhlášených zimních středisek. Vyberete-li si neznámou krajinu, čekají vás hory, lesy a klid.

Povodí Loiry

Pokud se řadíte k milovníkům zámků, pak svou cestu nasměrujte podél řeky Loiry. Většina zámků, které lemují známou francouzskou řeku, je postavena v renesančním stylu. Nezapomeňte navštívit Chambord, Blois nebo Chenonceau.

Flandry, Artois a Pikardie

Sever Francie se skládá ze tří částí: Flandry, Artois a Pikardie. Hlavní město těchto regionů je Lille, které je městem spíše průmyslovým. Objevíte zde také přístavy, které najdete podél kanálu La Manche.

Údolí Rhôny

Řeka Rhôna je důležitou dopravní tepnou Francie. Údolí řeky je výbornou vinařskou oblastí. Vinice najdete od Beaujolais až po Provence.

Languedoc

Kraj Languedoc hledejte u Středozemního moře. Krásné pláže u Lví zátoky, jak se této části říká, vás jistě mile překvapí. O tomto regionu se mluví jako o „druhé riviéře“.

Poitou, Vendée a Charentes

Tyto tři regiony se táhnou po pobřeží Atlantického oceánu. Jedná se o klidnější oblasti. Najdete zde tichý venkov a krásné písečné duny okolo Atlantiku.


Francie » Mohlo by vás dále zajímat:


                     


Francie 2010 © francie-info.cz | kontakt

NAVRCHOLU.cz
| Texty na této stránce © Lucie Herberová